Szanowni Państwo

 

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków odbędzie się w tym roku po raz 23. Rozpoczniemy 4 lipca w Łodzi w Nowym Sączu, a zakończymy 8 lipca w Jarosławiu (mapa w załączeniu). Impreza ma rangę wyścigu kontynentalnego (2.1 UCI) i wyjątkowo w tym roku, ze względu na rozgrywane w Polsce mistrzostwa Europy w piłce nożnej została przesunięta o  tydzień (odbywa się na przełomie czerwca i lipca).

 

Otrzymujecie państwo pierwszy z newsletterów, za pośrednictwem których będziemy informować o przygotowaniach do imprezy.

 

Priorytetem naszego wyścigu jest promocja polskiego kolarstwa, zatem przyjęliśmy wszystkie teamy krajowe, wśród nich BDC Marcpol Team z ubiegłorocznym zwycięzcą Marcinem Sapą, który zgodnie z zasadą pojedzie z numerem 1 na trykocie. Sapa jest w dobrej formie, co pokazał na zakończonym w ubiegłym tygodniu wyścigu w etapowym Dookoła Serbii (kat. 2.2 UCI), gdzie wygrał klasyfikację aktywnych.

 

36-letni zawodnik zaczynał karierę w KTC Konin, ale na koncie miał także występy w łódzkiej grupie Mikomax i jego następcy ekipie Knauf. Uznawany jest za wielkiego „wojownika” polskiego peletonu, co pokazał w ubiegłym roku na trzecim etapie naszego wyścigu z Jędrzejowa do Kielc (166,8 km), gdy po nocnym załamaniu pogody temperatura spadła do 10 stopni C. (poprzedniego dnia wynosiła nawet 24 stopnie C.) i mocno padało. Sapa zaatakował na 20 kilometrze i rozerwał peleton. Ruszyli za nim Ukrainiec Ołeksandr Szejdyk oraz Czech Roman Bronis. Zgodnie pracując uciekali 140 km, a gdy Bronis już w Górach Świętokrzyskich wpadł do rowu, pozostali poczekali aż się pozbiera. – Kiedy na pierwszej górskiej w Krajnie Łęki mieliśmy ponad cztery minuty przewagi, wiedziałam że akcja się powiedzie – powiedział po etapie Sapa. W końcówce odpadł Bronis, a nasz zawodnik wygrał finisz ze Szejdykiem.

 

Sapa utrzymał przewagę nad rywalami i na mecie w Łodzi odebrał laur najlepszego zawodnika 22. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Kolejne miejsca zajęli jego towarzysze ucieczki: Ołeksandr Szejdyk (Lampre Continental),  Roman Bronis (AC Sparta Praha), a kolejne: Niemiec Steffen Radochla (Nutrixxion Sparkasse) i Belg Tom Meeusen (Telenet Fidea). Kolejny nasz reprezentant Dariusz Rudnicki (Polska Szosowa) był dziewiąty.

 

 

Pozostałe zespoły są znane kibicom kolarstwa: Bank BGŻ i CCC Polkowice oraz kadra Polski. W imprezie wezmą udział silne europejskie ekipy: Rusvelo (Rosja), Christina Watches (Dania), LKT Team Brandenburg (Niemcy), Whirpool Author (Czechy), Nutrixxion Sparkasse (Niemcy) czy Team Idea Ide (Włochy). Gościć będziemy także reprezentację Maroka, prowadzoną przez znanego niemieckiego kolarza (rodem z dawnej NRD) Andreasa Petermanna, m.in.: drugiego kolarza Wyścigu Pokoju w 1979 roku i zwycięzcę Wyścigu Dookoła Maroka w 1983 roku.

 

Dyrektorzy sportowi grup przysłali listę zawodników (6 zgłoszonych oraz do 6 rezerwowych). Ostateczne listy ekip zostaną podane na konferencji technicznej, która odbędzie się na dzień przed startem do wyścigu. Zwykle o składzie ekip decydują wyniki mistrzostw krajowych.

 

Biuro Wyścigu