Wyścig numer 23

 

23 Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków rozpocznie  się 4 lipca w Łodzi, a zakończy cztery dni później w Jarosławiu. Rozegranych zostanie pięć etapów, a trasa ma długość 894,7 km i prowadzić będzie przez siedem województw: łódzkie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie, małopolskie  i podkarpackie

Dzięsięć etapów, 1460 km

Najdłuższą trasę kolarze przemierzali w 1997 r. – 1460 km, a najkrótszą w trakcie pierwszej edycji (Łódź – Gdańsk) w 1990 r. – 621 km. Wyścig liczył wówczas pięć etapów, natomiast najbardziej wyczerpujący (1997) miał ich aż dziesięć. 

4 lipca. Start honorowy na Piotrkowskiej

Kolarze rozpoczną zmagania już w najbliższą środę o godz. 10.30 środę startem honorowym na ulicy Piotrkowskiej, przed Urzędem Miasta Łodzi. Sygnał do startu da prezydent Hanna Zdanowska. Trasa pierwszego etapu ma 76,2 km, a meta zostanie rozstawiona przy ulicy Sportowej przed stadionem GKS Bełchatów. Kolarze dotrą tam w południe (godz. 12.10  – 12.20). Na trasie etapu rozegrany zostanie lotny finisz w Tuszynie oraz aż cztery premie specjalne w Andrespolu, Brójcach, Czarnocinie i Drużbicach. W Bełchatowie kolarze trzykrotnie ścigać się będą na rundach, nim rozegrają decydujący finisz.

Tego samego dnia rozegrany zostanie drugi etap z Tuszyna (godz. 17) do Sieradza (przewidziany przyjazd 20.12 – 20.31) z lotnym finiszem w Zduńskiej Woli i premią Widawie. Trasa liczy 140,6 km, a meta znajduje się na odrestaurowanym rynku, wizytówce miasta.

5 lipca. Trzy województwa

Z Łęczycy (godz. 12.45) do Kutna (około godz. 17.30) prowadzi w czwartek trasa trzeciego etapu (167,1 km) i co ciekawe prowadzi aż przez trzy województwa: łódzkie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie. Lotne fisze rozegrane zostaną w Kole i Lubieniu Kujawskim, a premie specjalne w Grabowie (znanym z gry w palanta), Izbicy Kujawskiej, Przedeczu i Kłodawie.

6 lipca. Góry Świętokrzyskie

W piątek, 5 lipca czwartym etapie (158,4 km ) z Tomaszowa Mazowieckiego (godz. 12.30) do Kielc (godz. 16.11 – 16.34) rozegrane zostaną pierwsze dwie premie górskie w Górach Świętokrzyskich przed Klonowem, w Krajnie Wymyślonej oraz za Krajnem Parcelami, a lotne finisze wyznaczono w Opocznie i Zagańsku. I znów kolarze będzie jechać przez trzy województwa, tego dnia przez łódzkie, mazowieckie i świętokrzyskie.

7 lipca. Podjazdy pod Odrzykoń

Piąty, królewski etap 23. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków rozegrany zostanie 6 lipca z Nowego Sącza (godz. 14) do Krosna (planowany przyjazd 18.22 – 18.50) liczący 183,5 km. Największym wyzwaniem dla kolarzy będzie dwukrotny podjazd pod zamek Odrzykoń, gdzie będą się wspinać po podjeździe, które ma nawet 16 procent nachylenia. Właśnie w tym miejscu hrabia Aleksander Fredro napisał sławną „Zemstę” należącą do arcydziełpolskiej literatury. Z Odrzykonia pozostanie kolarzom 20 km do mety. Wcześniej powalczą na czterech górskich premiach w Ptaszkowej  na pograniczu Pogórza Rożnowskiego i Beskidu Niskiego, Ropskiej Górze i dwukrotnie w Iwoniczu Zdroju. Rozegrają także lotne finisze w Rymanowie i Iwoniczu Zdroju oraz premie specjalne w Cieklinie i Tarnowcu.

 8 lipca. Meta na Rynku w Jarosławiu

Na zakończenie wyścigu do przejechania pozostanie etap Jasło (godz. 10) – Jarosław (planowany przyjazd godz.13.55 – 14.22) o długości  165,2 km. Wyzwaniem będą premie górskie w Gwoździance, Baryczy i w okolicach Jawornika. Przed nimi także lotne finisze w Kołaczycach, Strzyżowie, Dynowie oraz premie specjalne w Frysztaku, Wiśniowej, Kańczudze i Pruchniku. Kolarze wjadą do Jarosławia i w mieście ścigać się będą na dwóch okrążeniach z metą na odrestaurowanym Rynku.