Start z wiceprezydentem i słowiańska ucieczka

Jeff Vermeulen po finiszu z peletonu  wygrał pierwszy etap 23. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków z Łodzi do Bełchatowa (76,2 km). Holender z grupy Metec Continental wyprzedził Niemców Ralfa Matzka z Thuringer Energie Team i Andre Schulze z Team Netapp. Czwarty był Sylwester Janiszewski z CCC Polsat. Vermeulen został liderem wyścigu.

Sygnał do startu w wyścigu dała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, a pierwsze kilometry przejechał w peletonie wiceprezydent Radosław Stępień, który jest zapalonym cyklistą i prawie codziennie przyjeżdża do pracy w urzędzie na rowerze.

Po wyjeździe z Łodzi kolejni kolarze próbowali uciekać z peletetonu. Najbardziej obiecujący odjazd miał miejsce na 20 km. Trójka śmiałków: Grzegorz Haba z kadry Polski,Ukrainiec Michajło Kononenko z Kols Cycling Team i Rusłan Karimov z Team prowadziła aż do rogatek Bełchatowa, dzieląc pomiędzy sobą punkty i bonifikaty na premiach: lotnej w Tuszynie i specjalnych w Czarnocinie i Drużbicach. Dzięki aktywności na etapie Haba wywalczył koszulkę najlepszego zawodnika klasyfikacji młodzieżowej.