Upalnie w Górach Świętokrzyskich

Adrian Honkisz z grupy CCC Polkowice wygrał czwarty etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków z Tomaszowa Mazowieckiego do Kilec (158,4 km). Afrykański upał dochodzący do 40 stopni Celsjusza, kręte podjazdy i karkołomne zjazdy (jeden z nich miał nachylenie 20 procent) w Górach Świętokrzyskich zmieniły klasyfikacje generalną imprezy.

Dotychczasowy prowadzący  Andre Schulze spadł na 103 miejsce. TRaci do pierwszego aż 10 minut i 43 sekundy.

Liderem został Słoweniec Marko Kump z Adria Mobil, drugie miejsce zajmuje Włoch Andrea Palini z Team, a trzecie kolejny Słoweniec Matej Muergli z Adriua Mobil, który zajął drugą lokatę na etapie (obaj 2 sekundy straty). Najlepszy z Polaków Sylwester Janiszewski z CCC Polsat jest szósty, a kolejny Błażej Janiaczyk z CCC Polsat (obaj 6 sekund straty). Ubiegłoroczny triumfator Marcin Sapa z BDC Marcpol Team zajmuje 16 lokatę (23 sekundy straty), a Honkisz jest 23 (strata 27 sekund).

Od początku etapu kolarze próbowali ucieczek, ale peleton porwał się dopiero przed Kielcami. – Lubię wysoką temperaturę i góry, dlatego atakowałem. Po raz pierwszy razem z Dariuszem Baranowskim, ale zostaliśmy doścignięci. – mówił na mecie Adruian Honkisz. – Potem spróbowałem przed metą i nie patrzyłem za siebie, choć wiedziałem, że za mną była kraksa. Odpowiadało mi, że finisz był pod górę. Popędziłem do mety i wygrałem.