Etap 5

Wygrał Białorusin, ale spod Szczecina

Yauhen Sobal wygrał 27. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków.  O jego sukcesie zdecydował ostatni etap, na którym decydujące okazały się podjazdy pod zamek Kamieniec.

Kolarze ścigali się w ekstremalnym upale. Temperatura w cieniu przekraczała 36 stopni Celsjusza.

Ostatni etap z Tanobrzega do Krosna miał aż 195 km i na końcu dwa ekstremalne podjazdy. Białorusin powiedział na mecie, że już sześciokrotnie startował w WSiO i szukał swojej szansy. Na ostatnich kilometrach zdołał urwać się towarzyszowi ucieczki Ukraińcowi Tymurowi Maeelevowi  i  z piętnastosekundową przewagą samotnie wjechał na metę w Krośnie.

Yauhen to imię pisane cyrylicą i tłumaczone na angielski. A on jest po prostu Jewgienij. – Urodziłem się w pobliżu Szczecina, bo mój ojciec był lotnikiem w tamtejszej jednostce  wojskowej – powiedział na mecie 35-letni kolarz. – Teraz mieszkam w Grodnie, blisko polskiej granicy.

Drugi na mecie i w klasyfikacji końcowej był Tymur Maeelev  (ISD Jordi), a trzeci Czech Frantisek Sistr (Klein Konstana, który wjechał na czele grupy ze stratą 1, 15 m. Tuż za nim finiszował Kamil Zieliński (Domin Sport), nasz zwycięzca sprzed dwóch lat. Wystarczolo mu to do zajęcia siódmego miejsca w klasyfikacji generlnej.

Za Sobalem i Meelevem kolejne lokaty w „generalce” zajęli Holender Jasper Hamelink (Metec) i Kacper Paterski (CCC Sprandi Polkowice).

Dotychczasowy lider Paweł Franczak musiał zadowolić się białą koszulką za zwycięstwo w klasyfikacji punktowej. W górskiej wygrał Sobal, a młodzieżowej Maeejev. Drużynowo najlepsza była ekipa Domin Sport.

Ze 128 kolarzy, którzy wystartowali w Radomiu wyścig ukończyło 92.