Wyścig Solidarności numer 27 czyli Radom zamiast Łodzi

Zanim kolarze rozpoczną ostateczne przygotowania do Rio de Janeiro  o medale olimpijskie. Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy w Brazylii wystąpią z zawodnicy ekip polskich lub zagranicznych, którzy uczestniczyli w dotychczas rozegranych dwudziestu sześciu  Międzynarodowych Wyścigach Kolarskich „Solidarności” i Olimpijczyków. W przeszłości uczestniczyli w nim nawet mistrzowie olimpijscy jak torowcy Tomas Bartko, czy Jens Lehman lub mistrz świata na szosie Rajmondas Vainsteins.  

Odchodząca (miejmy nadzieję) zima to okres przygotowań kolarzy do sezonu. W kolarstwie mówi się „jak będzie przepracowana zima takie będą wyniki w sezonie”.  Organizatorzy imprez kolarskich wiedzą, iż twierdzenie to dotyczy nie tylko zawodników, ale także ich samych. Tak więc mimo, iż za oknami zdarzają się przymrozki, Biuro Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków prowadzi intensywne przygotowania do 27 wyścigu, który ze względu na swą rangę ma stałe miejsce w międzynarodowym kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI w ostatnich dniach czerwca każdego roku. Dotychczas, w kolejnych latach wyścig przemiennie rozpoczynał się lub kończył w Łodzi. Wyjątek był tylko jeden. Wyścig ominął Łódź. Tym razem będzie inaczej. Ale po kolei...

Po zakończeniu 4 lipca poprzedniej edycji wyścigu organizatorzy z Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”  prowadzili rozmowy z władzami miast w województwach łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim, małopolskim i podkarpackim.

I mamy zmianę. Działacze Regionu Ziemia Radomska NSZZ Solidarność zaproponowali, by ze względu na przypadającą w 2016 roku czterdziestą rocznicę „wydarzeń radomskich” organizację startu lub mety zaproponowali władzom miasta, gdzie robotnicy przed 40 laty tworzyli historię. Prezydent Radomia propozycję przyjął, pod warunkiem, że dla większego zwrócenia uwagi na wydarzenia w Radomiu będzie miastem startu całego wyścigu. Z  tego względu 27. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków będzie rozegrany w dniach 29  czerwca – 2 lipca na trasie z Radomia do Krosna. Natomiast w Łodzi – tradycyjnym miejscu startu lub zakończenia imprezy – będzie zlokalizowana meta pierwszego etapu.

Oto jak będzie przebiegała trasa 27 Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków:

29.06.16.   środa                           1. etap: Radom – Łódź

30.06.16.   czwartek                   2. etap: Koluszki - Kutno

             3. Etap: Pabianice - Sieradz

1.07.16      piątek                          4. etap: Piotrków – Kielce

2.07.16      sobota                         5. etap: Tarnobrzeg – Krosno

Wpłynęły już pierwsze  zgłoszenia ekip zawodowych z Belgii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Czech, Słowacji i Białorusi. Organizatorzy liczą, że w środę 29 lipca na starcie tego najbardziej prestiżowego dla polskiego kolarstwa wyścigu stanie 120 zawodników, w tym nie jedna bądź dwie ekipy polskie, lecz wszystkie, które będą w tym roku istniały.