Etap V. Tarnobrzeg – Krosno

 

Na królewskim etapie wygrał sprinter z Estonii

 

Estończyk Norman Vahtra z grupy Cycling Tartu wygrał ostatni etap z Tarnobrzegu do Krosna i 30 Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Za rok, dwa będzie jednym z najlepszych sprinterów świata, a może nie tylko sprinterów.

Vahtra przed pierwszym wjazdem pod zamek Kamieniec miał ponad trzy minuty straty do czołowej grupy. I wydawało się, że odpadł. I potem był drugi wjazd, a lider przesuwał się coraz bliżej czoła. Jeszcze kilometry przed metą tracił kilkaset metrów do prowadzącego Bartosza Warchoła z Dolnego Śląska. – Pomogli mi koledzy z drużyny – powiedział Vahtra zmęczony na mecie. Jego atak był naprawdę imponujący.

 Drugi w klasyfikacji generalnej był  Patryk Stosz z CCC Development, a trzeci Holender Jason van Dalen z Metec TKH.

Na ostatnim etapie kolarze bardzo aktywni byli od startu. Jedenastu uciekło już na rogatkach Tarnobrzega i przed wjazdem do Baranowa Sandomierskiego mieli 45 sekund przewagi nad peletonem, a najwyżej sklasyfikowany Mateusz Komar był wirtualnym liderem. Kolejne odjazdy były jeszcze bardziej spektaktułarne i jedenastu kolarzy miała prawie dziewięć minut przewagi. Liderów wirtualnych było więcej.

Wszystko pozmieniało się pod zamkiem Kamieniec, gdzie podjazdy wywróciły klasyfikację generalną.

Klasyfikację drużynową wygrała drużyna Voster, młodzieżową – Paul Taebling zawodnik LKT Brandenburg, górską kolarz tej samej grupy Christian Maxmilian Koch, a punktową Norman Vahtra.