Olimpijska przepustka Chrzanowskiego

 

Aż pięć razy po zakończeniu Wyścigu Solidarności Sławomir Chrzanowski stawał na podium dla najaktywniejszych kolarzy. Trzykrotnie wygrywał (1995, 2000 i 2001), a dwukrotnie był trzeci (1996 i 2000). Ale nie zwycięstwa w tej klasyfikacji były najważniejsze w jego karierze.

– Wyścig Solidarności dał mi przepustkę na igrzyska olimpijskie w 1996 roku. Byłem jedynym zawodnikiem w polskiej drużynie, który wystartował w Atlancie bez zawodowego kontraktu. Na początku sezonu po wygraniu wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich  nieżyjący już prezes Zbigniew Rusin zapytał mnie „co ja mam z Tobą zrobić”,  a ja odpowiedziałem „proszę mnie zabrać na igrzyska”. On odparł, że nie tak od razu i wskazał mi wyścigi, na których miałem wygrać etapy. I wygrywałem. Wyścig Solidarności był ostatni na tej liście i mnie udało się zwyciężyć w Kutnie i potem w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej. Ale na koniec imprezy rozgrywane było kryterium uliczne o Laurowy Wieniec Dziennika Łódzkiego. Wygrałem zarówno na punkty, jaki i zakończyłem ściganie zwycięstwem, które także kończyło na ulicy Piotrkowskiej – opowiada Sławomir Chrzanowski. – W Atlancie spotkałem zawodników, których podziwiałem i podpatrywałem: Hiszpana Miguela Induraina czy Szwajcara Tony'ego Romingera. Dla mnie wcześniej spotkanie tak wybitnych kolarzy i rywalizacja i nimi była niemożliwa (przypomnienie: w 1996 roku po raz pierwszy w historii kolarstwa doszło do połączenia peletonów zawodowego i amatorskiego).

 

Chrzanowski dziś pracuje dla firmy szyjącej wysokiej klasy stroje sportowe i mieszka w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej. – Jest to miejsce, które zawsze będzie mi się kojarzyć z przepustką do Atlanty.

 

Sławomir Chrzanowski urodził się w Dzierżoniowie (1969), a jego pierwszym klubem kolarskim była KKS Sobótka.  W Wyścigu Solidarności z sukcesami ścigał się jako zawodnik Zibi-Casio (1995 – najaktywniejszy i 1996 – trzy wygrane etapy, drugie miejsce w klasyfikacji punktowej i trzecie miejsce na najaktywniejszego), Mat Jelcz Laskowice (1997 – jeden wygrany etap), Mat Ceresit CCC (2000 – trzecie miejsce na najaktywniejszego i trzecie miejsce w klasyfikacji górskiej), Weltour Radio Katowice (2001 – najaktywniejszy), Ambra SNC (2002 – najaktywniejszy). W nagrodę za sukcesy sportowe został honorowym obywatelem Sobótki.